Висока планка в стосунках

Висока планка в стосунках

Можливо, вимагаєте від своєї половини занадто багато чого або навпаки мало? Наука про високі стандарти в стосунках і низьких дозволяє бути щасливим в любові.

Ви ніколи не замислювалися про те, що, можливо, вимагаєте від своєї половини занадто багато чого? Днями в науковому журналі Personality and Social Psychology Bulletin були опубліковані результати одного цікавого дослідження на цю тему.


Психологи дійшли висновку, що останнім часом люди, що знаходяться у близьких відносинах, стали пред'являти один до одного значно більше претензій.

Колись партнер в шлюбі був передусім саме партнером - ще одна пара рук, здатних допомогти виростити урожай або підготуватися до зими. Сьогодні подружні пари можуть собі дозволити відносну розкіш зосередити свою увагу на таких цілях, як почуття власної гідності, самовираження, самопізнання і самореалізація. І від своєї половини чоловік все частіше чекає допомоги в досягненні цих цілей.

В результаті відношення у браках або покращуються, або перетворюються на кошмар.

Питання в тому, що ви вибираєте. Висока планка вимог до стосунків — це величезний ризик, що дотягнутися до неї партнерові виявиться не під силу і брак розвалиться. Може, краще не чекати від своєї половини занадто багато чого?

Для одного з перших досліджень, які повинні були прояснити це питання, Джеймс МакНалти з Університету штату Флоріда(США) найняв 135 пар молодожонів. Середній вік учасників складав на той момент 25 років. Загальний річний доход кожної пари не перевищував 40 тисяч доларів - трохи, за американськими мірками.

На самому початку дослідження усі учасники заповнили анкети, що стосуються своїх очікувань від стосунків. Там були питання типу чи "вважають вони, що партнер повинен допомагати їм реалізувати себе" і тд. Крім того, учасники повинні були оцінити, наскільки вони задоволені стосунками на той момент. Після цього кожні півроку усі учасники заповнювали аналогічні анкети, завдяки чому МакНалти міг відстежувати, наскільки з часом мінялися їх відчуття задоволеності стосунками в шлюбі.

Результати виявилися цілком визначеними. Найміцнішими і щасливішими парами(де було менше всього проблем, і спілкування було найбільш позитивним) з часом виявилися ті, що спочатку встановлювали високі планки для своїх стосунків. Пари з невисокими первинними очікуваннями і вимогами один до одного виявилися куди менш благополучними.

Але самий важлива частина цього дослідження полягала в десятихвилинних бесідах, в ході яких подружжя повинне було обговорити найбільш(по їх власному визнанню) складну проблему своїх стосунків: гроші, секс, діти, побут і тд.


Після аналізу цих бесід МакНалти виявив головного "вбивцю" стосунків. Ним виявилася "пасивна агресія". Пари, які висловлювали претензії один до одного відкрито, виявилися щасливіші, незважаючи на різкість і підвищений тон спілкування.

Але ті пари, де було прийнято висловлювати своє невдоволення в завуальованій формі(наприклад, відпускаючи саркастичні репліки), виявилися з роками куди менш щасливими. Тобто одну справу сказати: "Слухай, мене дратує те-то і те-то", і зовсім інше: "Ти шмагаєш нісенітницю" або навіть не розумію, про що ти говориш".

Отже, в сухому залишку виходить наступне: висока планка в стосунках - це чудово, але тільки у тому випадку, якщо ви і ваш партнер дійсно здатні їй відповідати, а також якщо ви готові відмовитися від саркастичного тону в спілкуванні один з одним. Інакше краще понизити планку.


Надрукувати